CENY ARCHITEKTÚRY ZÍSKALI ŽIDOVSKÉ OBJEKTY

CENY ARCHITEKTÚRY ZÍSKALI ŽIDOVSKÉ OBJEKTY

Cena za architektúru Slovenskej komory architektov CE.ZA.AR už má svojich tohtoročných držiteľov. Porota vybrala najlepšie diela v piatich kategóriách: Rodinné domy, Občianske a priemyselné budovy, Rekonštrukcia a obnova budov, Interiér a Exteriér.

Nás teší, že medzi hlavnými ocenenými boli židovské projekty. CE.ZA.AR-a v kategórii Obnova a prestavba dostali Peter Gomboš, Ján Krcho, Tomáš Lupták za Starú synagóga v Bardejove. Jej rekonštrukcia je prvým viditeľným výsledkom úsilia o záchranu Židovského suburbia, komplexu židovských rituálnych budov v Bardejove, ktoré je súčasťou Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného bohatstva UNESCO. Finančne to bol jeden z najväčších projektov ÚZŽNO vôbec. 

Ocenenie Patrón architektúry udelili tento rok Novej synagóge Žilina. Projekt obnovy a revitalizácie Novej synagógy pre kultúrne účely realizuje občianske združenie Truc sphérique (kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie) v spolupráci a s podporou Židovskej náboženskej obce Žilina, vlastníka pamiatky.

Iniciátormi projektu sú Marek Adamov a Fedor Blaščák, hlavným architektom Martin Jančok. Historické a reštaurátorské výskumy majú na starosti Magdaléna Kvasnicová, Ján Hromada, Peter Szalay, Ivan Pilný, Gabriel Hartl, Marek Repáň.

msz