DO BRATISLAVY ZAVÍTA AVI AVITAL - MANDOLINISTA Z IZRAELA

DO BRATISLAVY ZAVÍTA AVI AVITAL - MANDOLINISTA Z IZRAELA

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie pripravuje slovenskú premiéru projektu Avital meets Avital. V rámci neho sa po prvý raz na Slovensku predstaví svetoznámy mandolinista Avi Avital. Izraelský virtuóz na mandolíne je prvým hráčom na tomto nástroji, ktorý získal nomináciu na ocenenie Grammy.

Svojím energickým prejavom si získal fanúšikov po celom svete. Popri klasickej a súčasnej hudbe sa venuje tiež medzižánrovým projektom. Jeden z nich príde predstaviť aj do Bratislavy pri príležitosti blížiaceho sa vydania nového CD. "Avital meets Avital je dialógom dvojice charizmatických hudobníkov, ktorí hoci pochádzajú z odlišných svetov, zdieľajú rovnako bohaté hudobné dedičstvo," avizuje organizátor koncertu.

Na Grammy nominovaný mandolinista Avi Avital vychádza z klasickej tradície, zatiaľ čo oceňovaný kontrabasový virtuóz a hráč na arabskej lutne (úd) Omer Avital je uznávaným jazzovým umelcom a skladateľom. Zoskupenie dopĺňajú klavirista Yonathan Avishai a perkusionista Itamar Doari. Hudba súboru sa nesie v znamení rozmanitých vplyvov - marockej a severoafrickej hudby, folklóru i klasiky, židovských harmónií a stredomorských rytmov. Vytvára tak priestor pre stretnutie komornej hudby s bezprostrednou energiou a emóciami world music a jazzu.

Koncert sa uskutoční 24. júna o 20.00 h v bratislavskom Ateliéri Babylon.   

msz