GAYPRIDE V JERUZALEME

GAYPRIDE V JERUZALEME

Tisícky ľudí sa  minulý štvrtok zúčastnili na každoročnom pochode za práva sexuálnych menšín, ktorý sa konal v izraelskom hlavnom meste Jeruzalem. Podujatie sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Polícia v centre mesta odklonila premávku a ešte pred začiatkom pochodu zadržala 12 ľudí vrátane jednej osoby, ktorá mala pri sebe nôž. Podozrievala ich totiž z toho, že by sa priebeh podujatia pokúsili narušiť. 

Podujatie za práva sexuálnych menšín sa v Jeruzaleme koná každý rok. Oproti podobnému sprievodu v liberálnom Tel Avive, na ktorom sa za tento rok zúčastnilo vyše 200.000 ľudí, má však tento omnoho skromnejší charakter. Mnohí obyvatelia Jeruzalema sú totiž pomerne konzervatívni Židia, kresťania či moslimovia, ktorí sa na homosexualitu pozerajú s nevôľou. 

Násilné útoky voči príslušníkom sexuálnych menšín sú však v izraelskej metropole ojediné. K jednému z nich došlo v Jeruzaleme predvlani práve na pochode za práva sexuálnych menšín. Radikálny ultraortodoxný Žid Jišaj Šlissel vtedy pobodal šesť účastníkov pochodu. Jeden z nich, 16-ročná Šira Bankiová, neskôr zraneniam podľahla. Šlissela vlani usvedčili z vraždy a odsúdili na doživotie.

msz