IZRAEL A RUSKO ZVEREJNIA SLÁVNU GUNZBURGOVU ZBIERKU

IZRAEL A RUSKO ZVEREJNIA SLÁVNU GUNZBURGOVU ZBIERKU

Ruské a izraelské knižnice podpísali v utorok dohodu o digitalizácii a internetovom zverejnení rozsiahlej zbierky starých hebrejských rukopisov a kníh, ktoré pred 100 rokmi skonfiškovali sovietske úrady. 

Dohoda, ktorú podpísali v Jeruzaleme zástupcovia Ruskej štátnej knižnice (RGB) a Izraelskej národnej knižnice (NLI), sa týka tzv. günzburgovskej zbierky. Ruská inštitúcia vyhotoví digitálne fotografie týchto dokumentov a jej izraelskí kolegovia ich následne zverejnia on-line, vyplýva z podpísanej dohody.

Günzburgovská zbierka obsahuje približne 2000 židovských rukopisov a tisíce tlačených zväzkov, z ktorých niektoré sú staré niekoľko storočí. Medzi dokumentmi sú práce o biblii, židovskom náboženskom práve, matematike či filozofii. 

Zbierku nazhromaždili tri generácie ruskožidovskej rodiny Günzburgovcov. Sionistické hnutie zbierku odkúpilo v roku 1917, avšak sovietske úrady ju zhabali ešte predtým, ako opustila krajinu. Projekt podporil nešpecifikovanou "štedrou dotáciou" ruský miliardár Zijavudin Magomedov a jeho nadácia Perl (TPF) so sídlom v Moskve. Štyridsaťdeväťročný Magomedov je podľa finančného časopisu Forbes 58. najbohatším človekom v Rusku s odhadovaným majetkom 1,5 miliardy dolárov.

msz