KROKY NA HRANE - BEH ZO SEREDE AŽ DO OSVIENČIMU

KROKY NA HRANE - BEH ZO SEREDE AŽ DO OSVIENČIMU

Utiekli z koncentračného tábora, aby zachránili iných. Rudolf Vrba a Alfred Wetzler. Šesť kamarátov zabehne autentický príbeh dvoch slovenských väzňov židovského pôvodu, ktorí v apríli 1944 utiekli z nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v Osvienčime, aby povedali celému svetu pravdu.

Už o pár dní sa tri dvojice bežcov – Martin Urbaník a Marián Kamendy, Martin Sekér a Peter Brestovanský, Marcel Jedlička a Daniel Blonski vydajú po stopách Vrbu a Wetzlera na trasu dlhú 170 km z Osvienčimu do Žiliny, aby pripomenuli ich dôležitý čin.

Príbeh KROKY NA HRANE začne na mieste, odkiaľ transportovali mnohých slovenských Židov do nemeckých koncentračných táborov v okupovanom Poľsku. Pracovný a koncentračný tábor v Seredi dnes pripomína Múzeum holokaustu. Zo Serede sa šiesti kamaráti presunú vlakom do Osvienčimu po ceste takmer identickej s trasou deportácií. Tam odštartuje bežecká časť príbehu.

Trasa behu povedie miestami, kde Vrba s Wetzlerom zažívali útrapy počas svojho takmer 12 dní trvajúceho úteku na Slovensko. Putovali len počas nocí, aby ich nespozorovali všadeprítomné hliadky príslušníkov SS a nemeckej armády. Mali k dispozícii obmedzené zásoby jedla a vody a boli odkázaní len sami na seba. Napriek nebezpečenstvu stretli aj statočných ľudí, ktorí riskovali svoj život, aj život svojej rodiny, aby im pomohli.

Šiesti kamaráti – Martin Urbaník a Marián Kamendy, Martin Sekér a Peter Brestovanský, Marcel Jedlička a Daniel Blonski sa v dvojiciach pokúsia prekonať celú trasu až do Žiliny za menej ako dva dni. Projekt KROKY NA HRANE je bránou k témam, ktoré ani dnes, viac ako 70 rokov po skončení druhej svetovej vojny, nestrácajú na svojej dôležitosti.

Myšlienka behu z Osvienčimu do Žiliny vznikla nezávisle v hlavách Martina Urbaníka a Martina Sekéra. Neváhali sa kvôli tomuto nápadu ihneď spojiť a vytvoriť projekt bežeckých dvojíc, ktoré pobežia trasu poslov z Osvienčimu. Obaja sa inšpirovali pochodom Vrba Wetzler Memorial, ktorý každoročne v lete organizuje Fedor Gál a česká pobočka International Christian Embassy Jerusalem s partnermi.

Kto boli Rudolf Vrba a Alfred Wetzler

Rudolf Vrba (1924 – 2006) sa narodil ako Walter Rosenberg v Topoľčanoch. Ako 15-ročný bol podľa slovenskej verzie nacistických Norimberských zákonov, ktoré tvrdo obmedzili ľudské práva Židov, vylúčený z bratislavského gymnázia a odišiel pracovať ako robotník do Trnavy. 14. júna 1942 bol deportovaný z pracovného tábora v Novákoch do koncentračného tábora Majdanek, neskôr prevezený do Auschwitz-Birkenau v Osvienčime.

Alfred Israel Wetzler (1918 – 1988) sa narodil v robotníckej rodine v Trnave. V roku 1942 bol deportovaný zo Serede do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v Osvienčime. Patril medzi niekoľko väzňov, ktorým sa za celú dobu existencie koncentračného tábora v Osvienčime podaril úspešný útek z tábora. Jedenásť dní po strastiplnom putovaní spolu s Vrbom prekročili blízko Skalitého vtedajšiu hranicu Veľkonemeckej ríše a Slovenskej republiky. S pomocou statočných ľudí sa napokon dostali až do Žiliny, kde spísali Správu Vrbu a Wetzlera o hrôzach Osvienčimu.

pozrite si trailer k projektu: https://vimeo.com/202563936

msz