OBCHOD NA KORZE SA VRACIA V DIGITÁLNEJ PODOBE

OBCHOD NA KORZE SA VRACIA V DIGITÁLNEJ PODOBE

V digitálnej reštaurovanej verzii sa na plátna slovenských kín vracia oscarový film Obchod na korze. Snímka režisérskej dvojice Ján Kadár a Elmar Klos bola 20 rokov ukrytá v trezore a napriek tomu ostáva najúspešnejším filmom v dejinách slovenskej kinematografie, patrí mu ocenenie v Cannes, cena Donatellov David a predovšetkým zlatá soška Oscar.

Film je tragickým podobenstvom o nemožnosti kompromisu so zlom, o slabosti, strachu, nevedomosti a hlúposti ako živnej pôde pre hlásateľov násilia. Vznikol na motívy novely Ladislava Grosmana. Komorný príbeh rozpráva o jednoduchom stolárovi, ktorému jeho švagor, miestny veliteľ Hlinkovej gardy, prihrá skrachovanú židovskú galantériu, aby mu nenarúšal kádrový profil. Tóno Brtko sa tak ocitá medzi dvoma svetmi - čistým, nedotknuteľným svetom starej nahluchlej Židovky a svetom reality, symbolizovanej nezmyselnou drevenou Babylonskou vežou na námestí, oslavujúcou vládnuci režim.

Snímka z roku 1965 doteraz ako jediná vyniesla slovenskému tvorcovi najcennejšie filmové ocenenie - sošku Oscar v kategórii najlepší cudzojazyčný film. Hlavné úlohy stvárnili slovenská legenda Jozef Kroner a poľská herečka Ida Kaminská. Bez povšimnutia neostal ani ich výkon. Z MFF v Cannes si v roku 1965 odniesli obaja zvláštne čestné uznanie.

"Obchod na korze patrí k najvýraznejším dielam slovenskej kinematografie, aj keď ho vyrobili na Barrandov, môžeme ho označiť za slovensko-český film, nie za český film so slovenským dialógom," píše v Dejinách slovenskej kinematografie 1896-1969 od autorskej dvojice Macek-Paštéková filmový historik Václav Macek. Ten má na svojom konte aj monografickú publikáciu o Jánovi Kadárovi, jedinú knihu o slovenskom režisérovi, ktorá vyšla aj v anglickom jazyku.

Oceňovaný titul sa bude premietať od štvrtka 9. novembra v rámci najväčšej putovnej prehliadky filmov Projekt 100 v digitálne reštaurovanej verzii. "O digitalizáciu sa postaral Národní filmový archiv a o vyčistenie zvuku Slovenský filmový ústav. Digitalizácia trvala niekoľko mesiacov, čistiť sa muselo takmer tri a pol kilometra filmového pásu, čo znamená viac ako 180.000 filmových políčok," informovala Martina Pašteková z Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK), ktorá organizuje Projekt 100.

Film čakajú ešte dve špeciálne uvedenia. "Do Banskej Bystrice a Popradu ho príde osobne uviesť Zuzana Kronerová, a to aj so soškou Oscar. Špeciálne uvedenie Obchodu na korze v Banskej Bystrici sa uskutoční 21. novembra v FK v Múzeu SNP a v Poprade 27. novembra v Kine Tatran.

msz