PRED 105 ROKMI SA NARODIL SPISOVATEĽ PAVOL STRAUSS

PRED 105 ROKMI SA NARODIL SPISOVATEĽ PAVOL STRAUSS

V stredu 30. augusta uplynulo 105 rokov od narodenia lekára, prozaika, esejistu a prekladateľa Pavla Straussa. "Na troch pilieroch bol postavený most cez môj život - na hudbe, na slove a na medicíne", hovorieval Pavol Strauss, ktorý sa narodil 30. augusta 1912 v Liptovskom Mikuláši.

Detstvo i študentské roky prežil v dome svojho starého otca, lekára Bartolomeja Kuxa, ktorý bol vzdelaným, no skeptickým Židom. Pod jeho vplyvom mladý Strauss vnímal Boha väčšmi panteisticky, čo ho napĺňalo strachom a neistotou. Po puberte sa ho zhostili pochybnosti o hodnote sveta, v ktorom videl príkru sociálnu nespravodlivosť.

Vzdelával sa na gymnáziu v rodnom meste. Na konci gymnaziálnych rokov koketoval s myšlienkami komunizmu a čítal diela Mehringa, Engelsa, Lenina či Bucharina. V rokoch 1931 – 1937 študoval medicínu na univerzitách v rakúskej Viedni a v českej Prahe, kde sa zoznámil s vtedajšími modernými umeleckými smermi ako surrealizmus, poetizmus a dadaizmus.

V roku 1944 nastúpil ako lekár do vojenskej nemocnice v Ružomberku, kde ho zastihlo Slovenské národné povstanie (SNP). Po potlačení povstania bol zajatý gestapom a krátko väznený pre svoj židovský pôvod. Ovládal anglický, nemecký a francúzsky jazyk. Svoje prvé literárne diela publikoval po nemecky a až neskôr písal prevažne po slovensky. Popri literárnej a esejistickej tvorbe pracoval ako lekár v Bratislave, Skalici a napokon v Nitre.

Pavol Strauss zomrel 3. júna 1994 v Nitre vo veku 82 rokov. Za autentického sprievodcu jeho pozoruhodným životom možno považovať autobiografiu Kolíska dôvery, vydanú v roku 1994.  

Esejistovi bol udelený Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry – in memoriam v roku 2009. Pomenované po tejto významnej osobnosti je aj ocenenie – Cena Pavla Straussa. Cenu, ktorá sa udeľuje každoročne získal za rok 2016 dnes už zosnulý, hudobný skladateľ Marián Varga a in memoriam bola udelená aj významnému slovenskému katolíckemu kňazovi Antonovi Srholcovi.

msz