PRVÝ INDICKÝ PREMIÉR NAVŠTÍVIL IZRAEL

PRVÝ INDICKÝ PREMIÉR NAVŠTÍVIL IZRAEL

Na trojdňovú návštevu Izraela pricestoval indický premiér Naréndra Módí. Stal sa tak historicky prvým predsedom vlády druhej najľudnatejšej krajiny sveta, ktorý navštívil Svätú zem. Módího privítal na medzinárodnom letisku Bena Guriona pri Tel Avive izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Očakáva sa, že počas návštevy podpíšu obe strany celý rad bilaterálnych dohôd o spolupráci v hospodárskej a pôdohospodárskej oblasti, ako aj sfére inovácií. Ráta sa aj s rokovaniami o rozšírení kooperácie v bezpečnostnej oblasti, informoval izraelský Inštitút pre národné bezpečnostné štúdie.

Izraelská a indická tlač zverejnili dnes paralelne spoločný článok premiérov oboch krajín, v ktorom okrem iného píšu, že Jeruzalem a Naí Dillí kráčajú ruka v ruke ako partneri do budúcnosti.

India, ktorá má dlhoročné väzby na arabský svet a desaťročia podporuje palestínsku otázku, v roku 1992 nadviazala diplomatické vzťahy s Izraelom. V programe tejto Módího cesty však nefiguruje návšteva palestínskych území, ktoré poprední indickí predstavitelia v minulosti obvykle pri návštevách Izraela nevynechali.

msz