ROMÁN POMAĽOVANÉ VTÁČA SFILMUJÚ

ROMÁN POMAĽOVANÉ VTÁČA SFILMUJÚ

Filmový projekt Pomaľované vtáča, adaptácia svetoznámeho románu Jerzyho Kosinského, vstupuje po dlhoročných prípravách do realizačnej fázy. Film vzniká v česko-ukrajinsko-slovensko-poľskej koprodukcii a jeho režisérom, scenáristom a hlavným producentom je Václav Marhoul.

"Projekt s rozpočtom zhruba 5,8 milióna eur sa po takmer desiatich rokoch práce na scenári a producentských príprav dostáva do výroby 23. marca," informovala Ľubica Orechovská zo spoločnosti PubRes, ktorá je slovenským producentom snímky - metaforického príbehu o útrapách a osamelom putovaní malého chlapca Európou počas druhej svetovej vojny.

 Filmári majú ambíciu osloviť čo najširší okruh divákov, čomu má napomôcť aj rešpektované medzinárodné herecké obsadenie. "Účasť na projekte okrem mnohých iných osobností potvrdil aj Stellan Skarsgard alebo Udo Kier," doplnila producentka s tým, že písomne potvrdil svoj záujem podieľať sa na filme aj americký herec Harvey Keitel. Hlavnú úlohu stvárni deväťročný Petr Kotlár z Českého Krumlova. 

Hoci román Pomaľované vtáča spôsobuje od prvého vydania v roku 1965 silné kontroverzie, získal svetový ohlas a viacero prestížnych literárnych cien. Ide o debut jedného z najvýraznejších svetových spisovateľov minulého storočia Jerzyho Kosinského (1933-1991), autora románov Bol som pri tom a Pinball. Poľský rodák, ktorý v 50. rokoch emigroval do USA, vo svojom prvom románe vykresľuje vojnové útrapy židovského chlapca. Vychádzal pri tom z vlastných detských zážitkov.

 Výnimočný príbeh by sa mal pretaviť do výnimočného filmu, čo dokazuje nielen odhadovaných 105 filmovacích dní, ale aj rozhodnutie nakrútiť ho čiernobielo, vo formáte Cinemascope a na 35-mm negatív. Svetová premiéra je naplánovaná na máj 2019. Pomaľované vtáča by malo vstúpiť do slovenských a českých kín v septembri 2019.

msz