SLOVÁCI DOSTALI MEDAILU RAOULA WALLENBERGA

SLOVÁCI DOSTALI MEDAILU RAOULA WALLENBERGA

Prestížne medzinárodné ocenenie - medailu Raoula Wallenberga, si v utorok 14. marca prevzali na švédskom veľvyslanectve v Prahe producent a strihač Patrik Pašš a režisér Matej Mináč. Ocenení boli za svoju filmovú a dokumentárnu tvorbu, ktorou oživili hrdinské skutky sira Nicholasa Wintona.

Filmové dokumenty o čine Nicholasa Wintona, ktorý pred vypuknutím 2. svetovej vojny zachránil stovky prevažne židovských detí pred istou smrťou v koncentračných táboroch, už získali za svoje etické posolstvo aj filmárske kvality množstvo ocenení po celom svete, vrátane televízneho Oscara - International Emmy Award či Českého leva.

Na konto ich hlavných tvorcov tentoraz pribudlo ocenenie, ktoré v minulosti získali také osobnosti ako bývalý predseda vlády Veľkej Británie Gordon Brown, nositeľ Nobelovej ceny spisovateľ Elie Wiesel, Dalajláma či samotný sir Nicholas Winton. "Bez práce pánov Mináča a Pašša by sa ani Česko, ale ani svet o činoch Nicholasa Wintona možno nikdy nedozvedel," uviedla nadácia. 

Cenu slovenským filmárom odovzdali Jill Parry Blonsky z nadácie Raoula Wallenberga a veľvyslankyňa Švédskeho kráľovstva Viktoria Li. Na slávnostnom ceremoniáli sa zúčastnili aj všetky doposiaľ žijúce Wintonove deti z Českej republiky a osobnosti verejného života z Česka i zo Slovenska. "Wintonov príbeh šíri vírus dobra po celom svete. Toto ocenenie nie je pre mňa a Patrika Pašša, ale pre všetkých, ktorí nám pomohli posolstvo Nicholasa Wintona zachytiť vo filmoch. Im patrí naše veľké poďakovanie," povedal režisér Matej Mináč.

 Ocenenie nesie meno švédskeho diplomata Raoula Wallenberga, ktorý počas druhej svetovej vojny zachránil tisíce maďarských Židov počas pochodov smrti - rozdával im potraviny, lieky, oblečenie a napokon aj švédske pasy. Po skončení druhej svetovej vojny sa pre Švédov aj Židov stal národným hrdinom a legendou. Ako pripomienku jeho hrdinských činov udeľuje nadácia nesúca jeho meno spolu s Wallenbergovým združením každý rok ocenenia za boj proti rasizmu a intolerancii.

msz